Logotyp Niematerialne Podkarpackie

Gminne Muzeum Kultury Duchowej i Materialnej Bojków w Myczkowie oficjalnie otwarte zostało w dniu 05.05.2013 r. Pierwsze prace remontowe rozpoczęto już w 2011 r. Muzeum powstało w budynku dawnej Gminnej Rady Narodowej, dzięki wsparciu licznych ofiarodawców, Gminy Solina oraz środków unijnych. Idea ocalenia pamiątek przeszłości została przerodzona w małe a jakże bogate w eksponaty muzeum. Pomysłodawcą powstania tej placówki jest historyk i pasjonat kultury ludowej Bieszczadów, Stanisław Drozd, który przekazał na ten cel również swoje prywatne zbiory.

Muzeum prezentuje kulturową różnorodność Bieszczadów, gromadzi przedmioty związane z dawnym życiem okolicznych wsi, dworów i miasteczek. Ekspozycje przedstawiają trudy życia codziennego i gospodarczego, z którym zmagali się mieszkańcy tego regionu. Muzeum utrwala wiedzę na temat zwyczajów, obrzędów, tradycji i pracy ludzi minionej epoki. Szczególnie ważnym aspektem tej placówki jest zachowanie kultury duchowej i materialnej dawnych mieszkańców Bieszczad oraz  pamięci o Bojkach, którzy od przeszło pięciuset lat wzbogacali krajobraz etniczny tych ziem, a których historia została przerwana w połowie XX wieku.

Jednym z bardzo ważnych aspektów prowadzonych przez muzeum jest gromadzenie i opisywanie relacji, wspomnień oraz opowieści dawnych mieszkańców naszego regionu dotyczących zwyczajów, obrzędów, wierzeń, zabobonów. Odtwarzamy przebieg i charakter ważniejszych uroczystości związanych z życiem tj. chrzciny i wesela, na podstawie zgromadzonej dokumentacji oraz posiłkując się materiałami zawartymi w opracowaniach naukowych z przełomu wieków, spisanych przez Oskara Kolberga, który przebywał w naszych miejscowościach.

Przeprowadzamy lekcje muzealne np. „Legendy, obrzędy, wierzenia i zabobony”, tematyka ta bardzo zakorzeniła się w życiu dawnych mieszkańcach Bieszczad, którzy mimo wielkiej pobożności  mocno rozwinęli sferę uroków i zabobonów. Dzięki zebranym przekazom ustnym najstarszych mieszkańców naszej Gminy mamy pełen obraz zachowań społecznych i kulturowych ludzi, którzy kiedyś tworzyli krajobraz Bieszczadów. Edukujemy również w kwestii obrzędowości i tradycji świątecznych, przekazując dzieciom i młodzieży, osobom dorosłym i seniorom, jak na przestrzeni dwóch wieków zmieniały się zwyczaje i obrzędy ,i co z nich do tej pory zostało zachowane.
Dzięki tym zabiegom kultura duchowa i pamięć o mieszkańcach pogranicza łemkowsko-bojkowskiego zyskała nowe życie w Gminnym Muzeum Bojków i zostanie zachowana dla następnych pokoleń. 

Muzeum Kultury Duchowej i Materialnej Bojków
Myczków 46

https://muzeumbojkow.pl

Przetwarzamy dane osobowe w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności.