Zachowane materiały pochodzące z 2. poł. XIX w. umożliwiają opis obrzędu weselnego i ustalenie przemian zachodzących w jego przebiegu, a także zwyczajów i praktyk, które przetrwały do czasów współczesnych. Jednym z takich elementów jest brama weselna.
Brama weselna łączyła się z symboliką przejścia, miała taką samą symbolikę jak próg. Z czasem jej symbolika uległa zatarciu. Wcześniej bramom towarzyszyły, oprócz postaci mediacyjnych, również ogniska, obok lub miedzy którymi orszak weselny musiał przejechać. Na terenie Puszczy Sandomierskiej, kiedy przez bramę przejeżdżał pierwszy wóz, dziady podpalały słomę, którą uprzednio młóciły. W Gwoźnicy Górnej przez rozpalone ognisko przejeżdżały wozy weselne. Ogień posiadający moc oczyszczenia miał zapewne za zadanie oczyszczenie weselników. Podobnie również występowała forma oczyszczenia przez wodę. Znany jest też zwyczaj, gdy po oczepinach następowało obmycie się w rzece, a następnie młodzi skakali przez ogień i wodę, co miało ochronić ich przed chorobami i nieszczęściem.
Istnieje hipoteza wskazująca, że początkowo w dawnej obrzędowości weselnej występowała tylko jedna brama. Pojawienie się większej ich ilości może wskazywać na degradację jej symboliki. Brama stała się tylko pretekstem do wymuszenia okupu w postaci wódki. Prawdopodobnie pierwotnie bramę stawiano na drodze, kiedy młody jechał po narzeczoną. Brama miała bronić dostępu do domu młodej. W tym kontekście brama postawiona na drodze powrotnej z kościoła wydaje się być pozbawiona logiki.
Obecnie echem dawnych postaci mediacyjnych są przebierańcy np. kobieta udająca mężczyznę i na odwrót, których obecność również symbolizuje niecodzienność i odwrócenie porządku. Ten sam sens ma również wykonywanie codziennych czynności np. prania czy przędzenia na drodze przejazdu orszaku weselnego.
Dawniej bramy nawiązywały do rzemiosł i czynności, które były na co dzień spotykane w domach, obecnie bramy ewaluowały i dostosowują się do współczesnych realiów życia. Najczęściej spotyka się bramy ukierunkowane na młodą parę (zainteresowania, zajęcia, bądź też na zainteresowania ich rodziców). Obecnie bramy są stylizowane, mają konkretny temat, np. dla fotografa przygotowywana jest brama weselna w formie atelier fotograficznego.